https://htcc6.org/ Kayıt ve öğrenciler için burs başvuruları başladı!!!


Prof. Dr. Engin Kendi (1945 - 2021)

Derneğimizin kurucu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinden Prof. Dr. Engin Kendi'yi 17 Eylül 2021 günü kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Engin Hocamız'a tanrıdan rahmet, sevenlerine sabır diliyoruz. Kristalografi dünyasının başı sağolsun.


Ulusal Kristalografi Derneği'nin Amacı

Ulusal Kristalografi Derneği 2001 yılında Ankara’da kurulmuştur ve Avrupa Kristalografi Derneğinin (ECA) üyesidir. Kristalografi alanında akademik ve endüstriyel faaliyetlerde bulunan 100'ün üzerindeki üyesiyle ülkemizi bu alanda yurtdışında da temsil etmektedir.

UKD’ nin temel amaçları, gençlerin kristalografi alanındaki araştırma ve eğitimlerinin desteklenmesi, çalışmalarında x-ışını tekniklerine ihtiyaç duyan farklı disiplinlerden araştırmacılarla işbirliğinin kurulması, Türkiye' de Kristalografi biliminin anlaşılması, gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkı yapmak, bu alanda bilimsel etkinliklerde bulunmaktır. Kristalografi atomik ve moleküler yapıyı inceler. Kristalograflar, bir malzeme içerisindeki atomların nasıl düzenlendiğini bularak bu malzemelerin atomik yapısı ile özellikleri arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışırlar. 

 

2014 Uluslararası Kristalografi Yılı

Ulusal Kristalografi Derneği 2001 yılında Ankara’da kurulmuştur ve Avrupa Kristalografi Derneğinin (ECA) üyesidir. Kristalografi alanında akademik ve endüstriyel faaliyetlerde bulunan 150’ nin üzerindeki üyesiyle Ülkemizi bu alanda yurtdışında da temsil etmektedir.

Detaylı Bilgi | Etkinlikler